بلاگ, مقالات

ویژگی یک روغن موتور خوب چیست؟

فروش روغن موتور

روغن موتور به عنوان یک ترکیب چند منظوره، نقش بسیار مهم و اساسی در کارکرد مطمئن موتور خودرو ایفا می‌کند. اهمیت وجود روغن موتور به حدی است که جزء ملزومات هر خودرویی می باشد و بدون روغن موتور، عملاً امکان حرکت از اتومبیل سلب می‌شود. با توجه به تغییرات در طراحی‌ موتورها و متناسب با آن، تغییراتی نیز بر روی روغن موتور و در جهت هماهنگی با موتور به منظور افزایش کارآیی و حداکثر اطمینان از کارکرد بهینه آن، اعمال شده است. به طور کلی، هر روغن موتوری حاصل ترکیب مواد اصلی شامل روغن پایه و مواد افزونی می‌باشد. روغن پایه که بر حسب نوع، بین ۸۰ تا ۹۵ درصد روغن موتور را تشکیل می‌دهد، غالباً از منابع معدنی یا نفت خام تهیه می‌شود.البته فرآیند تولید روغن پایه از نفت خام، پیچیده بوده و در ایران تنها چهار شرکت عمده  قادر به تولید روغن پایه هستند. در سال‌های اخیر، روغن‌های پایه سنتزی نیز، حضور پررنگ تری یافته و برخی از تولید کنندگان روانساز، از ترکیبات سینتتیک به جای روغن پایه معدنی استفاده می‌کنند. در حال حاضر به علت نوع و ساختار ترکیبات سنتزی، امکان تولید آن‌ها در داخل کشور وجود ندارد.

نقش روغن موتور

فروش روغن موتور

روانکاری و کاهش اصطکاک، اصلیترین و مهم‌ترین وظیفه روغن موتور است که باعث بهبود راندمان موتور می‌شود. تشکیل فیلم روغن با ضخامت مناسب، موجب کاهش سائیدگی قطعات مختلف تا حد ممکن می شود. روغن موتور هم چنین منتقل کننده حرارت است و به سیستم خنک کننده در خارج ساختن بخشی از حرارت ایجاد شده در اثر کار موتور کمک می‌کند.
جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی، حفاظت از سطوح قطعات فلزی درمقابل زنگ زدن و خورده شدن به علت فعل و انفعالات شیمیایی، پاک کنندگی و معلق سازی ذرات حاصل از سایش قطعات و ترکیبات ناشی از احتراق سوخت و تجزیه روغن و پاک کردن سطوحِ در تماس، کمک به عمل آب بندی کردن با قرار گرفتن در فضای بین رینگ، پیستون و سیلندر که موجب افزایش کارآیی موتور خواهد شد و کاهش اثرات منفی ضربه‌های قطعات متحرک در حین کار، از وظایفی است که روغن موتور انجام می‌دهد. علاوه بر این، استفاده از روغن با ویسکوزیته کم و در حد مناسب، فاصله بین استارت و رسیدن موتور به درجه حرارت عادی را کاهش می‌دهد که این امر در پایین آوردن میزان مصرف سوخت تاثیر به سزایی دارد.
استفاده از روغن موتور مناسب و مواد افزودنی متناسب تشکیل دهنده یک روغن مرغوب است. مواد افزودنی که به روغن موتور اضافه می‌شوند عبارتند از: ماده بالا برنده شاخص گرانروی، پاک کننده‌ها و معلق کننده‌ها، ترکیبات ضد اکسیداسیون، بازدارنده‌های خوردگی و زنگ زدگی، مواد پایین آورنده اصطکاک و مواد ضد سایش، ترکیبات پایین آورنده نقطه ریزش و ضد کف. ویسکوزیته یا گرانروی مقاومت سیال در مقابل جاری شدن است که اصطلاح غلط آن یعنی غلظت رایج‌تر است. این خاصیت، با اهمیت‌ترین و مهم‌ترین مشخصه هر روغن موتور می باشد که آزمایش‌ها، معمولاً در دماهای ۴۰ و ۱۰۰ درجه سانتی گراد اندازه گیری می‌شود. شاخص گرانروی (VI)، معیار سنجش تغییرات گرانروی با تغییرات دما می‌ باشد که هر چه رقم آن بزرگ‌ تر باشد تغییر گرانروی روغن نسبت به دما کمتر خواهد بود.

نقطه ریزش، پایین‌ترین دمایی است که در آن، روغن کما کان توانایی جاری شدن دارد و خاصیت سیال بودن خود را حفظ می‌کند. هم چنین نقطه اشتعال، حداقل درجه حرارتی است که بخار‌های روغن با هوا، در اثر تماس شعله آتش، اشتعال لحظه‌ای بوجود می‌آورد. علاوه بر مشخصات ذکر شده، دانسیته یا چگالی، نقطه احتراق، نقطه ابری شدن و عدد TBN نیز از جمله خصوصیات روغن موتور محسوب می‌شود که بعضاً توسط برخی تولید کنندگان ذکر می‌شود.

انتخاب روغن موتور

برای انتخاب یک روغن موتورخوب، عوامل و پارامترهای گوناگونی باید مدنظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش‌های مختلف موتور را داراست. هم چنین دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و نیز سایش و به طور کلی رسوبات بین قطعات باید توسط روغن پاک شود. ضمناً روغن علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش باشد.
طبیعی است همه موارد یاد شده از طریق آزمایش‌های گوناگون و پیچیده، مشخص می‌شود و آن چیزی که برای مصرف کننده نهایی اهمیت دارد، بایستی به صورت ملموس بیان شود؛ به گونه‌ای که در عین جامعیت، با زبان بسیار ساده به انتخاب روغن موتور توسط مصرف کننده، عینیت پیدا کند. به این منظور سازندگان روغن موتور، دو پارام‌تر اساسی را با اصطلاحات نام و نام خانوادگی مطرح ساخته و تاکید می‌کنند که این دو لازم و ملزوم یک دیگرند و هر انتخا بی، باید با لحا ظ داشتن این عوا مل انجام گیرد.

اهمیت گرانروی در روغن موتور به قدری است که انجمن مهندسین خودرو (SAE) اساس طبقه بندی ویژه یی را بنا نهاده و یکی از دو معیار گزینش روغن موتور را گرید SAE می‌داند. از لحاظ گرانروی، روغن‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند، تک درجه‌ای (Monograde) و چند درجه‌ای یا چهار فصل (Multi grade).  روغن‌های تک درجه‌ ای مانند ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ در موتورهای جدید منسوخ شده است و روغن‌های مالتی گرید، امروزه کاربردی غالب دارند.

عدد سمت چپ W، معیاری از ویسکوزیته روغن در دمای پایین و عدد سمت راست، گرانروی در درجه حرارت بالا را نشان می‌دهند.
ثابت شده است که مهم‌ترین و با اهمیت‌ ترین خاصیت روغن، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش کردن موتور به صورت بی‌وقفه است که با تمامی قطعات متحرک و ثابت در تماس است.
برای نیل به این هدف، گرانروی پایین روغن در لحظه استارت، اهمیت بالایی دارد. به همین علت استفاده از روغن‌های چند درجه‌ای که در سرما، ویسکوزیته پایین دارند و با روانکاری به موقع قطعات، تا حد زیادی از سایش جلوگیری می‌کنند، توصیه اول تولیدکنندگان روغن موتور می باشد. انجمن نفت آمریکا (API) روغن‌های موتور را برحسب کیفیت به دو گروه تقسیم کرده است.

  • طبقه بندی روغن موتور بر اساس سطح کیفیت (موتورهای دیزلی)
  • طبقه بندی روغن موتور بر اساس سطح کیفیت (موتورهای بنزینی)

خودروهای بنزینی در گروه Station Service) Sیا محل تعویض روغن) و خودروهای دیزلی در گروه Commercial) C یا خودروهای) تجاری طبقه بندی می‌شوند. حروف انگلیسی که پس از هر یک از این دو حرف قرار می‌گیرند، نشان دهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود.به این مفهوم که حرف A پایین‌ترین سطح کارآیی را نشان می‌دهد و با بالا رفتن حروف، سطح کارآیی نیز افزایش خواهد یافت. سطوح کارآیی بالا‌تر، نشان از میزان ادتیوهای بیشتر در روغن است و در آزمایش‌ها و تست‌های آزمایشگاهی و موتوری، شرایط حادتری را تحمل می‌کنند.

برای انتخاب یک روغن موتور مناسب، رجوع به راهنمای خودرو، سطح کارآیی و ویسکوزیته روغن موتور را مشخص می‌کند و مصرف کننده کافیست با مراجعه به محل‌های تعویض روغن و گزینش روغن موتوری با سطح کیفی و گرانروی مشابه که در ظروف و بسته بندی استاندارد ارائه می‌شود، حداکثر اطمینان از بابت کارکرد بهینه روغن در موتور را حاصل کند.

درباره سبز خودرو

شرکت سبز خودرو با سابقه درخشان در زمینه واردات و توزیع محصولات شیمیایی مصرفی در صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاهی با دارا بودن نمایندگی انحصاری از شرکتهای معتبر از جمله: WYNN’S، BIZOL، KONTAKT CHEMIE، CRC و PERMATEX با توجه به ارائه مواد شیمیایی مصرفی در خصوص سرویس و نگهداری وسایل نقلیه اقدام به گسترش واحدهای خود نموده و در این راستا با برندهای معتبر تجاری در سطح دنیا فعالیت خود را گسترش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.