بلاگ, مقالات

آیا میدانید آفرود چیست ؟

تجهیزات آفرود

آفرود و یا رانندگی خارج از جاده که بیشتر معنی رانندگی بیابانی را در ذهن تداعی می کند، از جمله برنامه هایی است که تاریخچه آن را می توان در مسابقات اتوموبیلرانی پیدا کرد.
استقبال شرکت کنندگان از بعضی از این مسابقات که در مسیرهای دشوار، همچون گل، کویر، کوهستان ها و… برگزاری می شد به رونق این نوع مسابقات انجامید و با توجه به زیبایی و بکر بودن مسیر برگزاری این مسابقات، مورد توجه گردشگران واقع شده است.

تجهیزات آفرود

این همخوانی شاخه ای جدید را به گردشگری اضافه کرد که به طبع از زیر شاخه های طبیعت گردی به حساب می آید که ویژگی های سفر در طبیعت، همزمان با هیجان ویژه در آفرود را به طور یکجا در بر دارد. در این برنامه ها عموماً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده شده که علاوه بر آن توانایی های خاص خودرو نظیر قدرت، سرعت، توانایی حفظ تعادل و غیره را نیز دارا باشد. همه نکات فوق بدون در نظر گرفتن توانایی های راننده در کنترل و هدایت خودرو در مسیرهای صعب العبور بی معنی به نظر می رسد.

بکر بودن مسیرهای اجرای برنامه از یکسو و توانایی آسیب رسانی خودروها به طبیعت نظیر تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک و… نکاتی است که حساسیت این نوع برنامه ها را به شدت افزایش داده است. به طوریکه یک برنامه طبیعت گردی با هدف حفظ محیط زیست می تواند به یک برنامه دشمن محیط زیست مبدل شود لذا در طراحی چنین برنامه هایی توجه خاص به طراحی، حفظ طبیعت و استفاده از رانندگان و مجریان دوستدار طبیعت الزامی است.

در مقایسه با کشورهای کویر همسایه نظیر امارات که اغلب از خودروهای لوکس و به روز، گران قیمت و با تجهیزات کامل استفاده می کنند که هرچند فقط به گشتی کوتاه در تپه های شنی محدود می شود، می توان این کلاس از تورها را در کشور ما به عنوان تورهای کلاسیک آفرود به حساب آورد که با توجه به تفاوت قیمت خودرو در این دو کشور، قیمت چنین تورهایی بسیار بسیار گران خواهد بود و به نظر نگارنده در حال حاضر اجرای چنین تورهایی امکان پذیر نمی باشد. پس برای حضور در تورهای آفرود مقایسه با کشورهای همسایه معقول به نظر نمی رسد.

اما در تورهای آفرود که این روزها در صنعت گردشگری کشور رو به رشد می باشد، اغلب از خودروهایی استفاده می شود که از طراحی آن ها سال ها می گذرد ولی یا توسط خودروسازهای داخلی به روز شده و با مدل های امروزی در بازار به فروش می رسند نظیر پاژن و یا همان خودروهای قدیمی مثل پاترول، پاجرو، رنجرور و… بوده که توسط صاحبانشان با تعویض قطعات اصلی و تاثیرگذار در آفرود به روز شده و با افزودن قطعاتی کمکی مثل وینچ، رول بار و… برای حضور در بیابان ها و کویرها بهینه سازی شده است.

تجربه نشان داده است که برای شرکت در یک تور آفرود داشتن علاقه کافی نیست و باید مسافر شرکت کننده در چنین برنامه هایی از صبر و حوصله زیادی برخوردار باشد چرا که با وجود تجهیزات ذکر شده رخدادهایی نظیر گیر کردن خودرو در شن یا گل، چپ شدن آن ها، تغییر مسیرهای اجباری و بسیار از اتفاقات غیرقابل پیش بینی، جزء جدا نشدنی تورهای ماجراجویانه سافاری می باشد و رهایی از این رخدادهای پیش بینی نشده و عادی سازی برنامه علاوه بر تجربه مجریان تور نیازمند زمان بسیار می باشد.

تجهیزات آفرود

آفرود

علاوه بر این ماهیت برنامه های طبیعت گردی با خودروهای دویفرانسیل به دلیل صعب العبور بودن مسیر دارای هیجان و حتی ترس همراه است که در بسیاری از اوقات بیشتر از تصور قبلی مسافر می باشد و شاید بهتر باشد مفهوم این جمله را در بار معنایی کلمه ماجراجویانه و ارتباط آن با خطر، هیجان و آدرنالین جستجو کرد.

پس پیشنهاد می کنیم در صورت نداشتن صبر و حوصله کافی و یا وجود نارسایی های قلبی از شرکت در برنامه های ماجراجویانه خودداری نمایید.

درباره سبز خودرو

شرکت سبز خودرو با سابقه درخشان در زمینه واردات و توزیع محصولات شیمیایی مصرفی در صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاهی با دارا بودن نمایندگی انحصاری از شرکتهای معتبر از جمله: WYNN’S، BIZOL، KONTAKT CHEMIE، CRC و PERMATEX با توجه به ارائه مواد شیمیایی مصرفی در خصوص سرویس و نگهداری وسایل نقلیه اقدام به گسترش واحدهای خود نموده و در این راستا با برندهای معتبر تجاری در سطح دنیا فعالیت خود را گسترش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.